BardowieBardowie to poeci i pieśniarze pierwotnie działający w starożytnej Galii oraz wśród celtyckich plemion Irlandii i Szkocji. Przebywając na dworach książęcych, bardowie wchodzili w skład warstwy kapłańskiej - tworzyli poematy deklamowane przy akompaniamencie instrumentów muzycznych, opiewające bohaterskie czyny rycerzy. W kolejnych epokach postać barda zaczęła być utożsamiana z poetami wzbudzającymi swą twórczością uczucia patriotyczne i zagrzewającymi do walki o wolność. Byli komentatorami rzeczywistości, głosem pokolenia, często dysydentamidysydentami, biorącymi czynny udział w walce z reżimami.
Rosjanie do dziś nucą pieśni Włodzimierza Wysockiego i Bułata Okudżawy będące komentarzem do dawnej i współczesnej historii kraju. Dzieje walki wyzwoleńczej Katalończyków wyśpiewał Lluís Llach, o niepokojach i rozterkach Amerykanów opowiadał w swoich utworach Bob Dylan. Polacy zapytani o własnych bardów, obok Tadeusza Woźniaka czy Przemysława Gintrowskiego, zapewne wskażą też autora Murów - Jacka Kaczmarskiego.
Poznasz artystyczną drogę Jacka Kaczmarskiego określanego mianem barda „Solidarności”.
Dowiesz się, jaką rolę odegrała twórczość Jacka Kaczmarskiego w okresie tzw. karnawału „Solidarności”.
Zinterpretujesz wybrane piosenki Jacka Kaczmarskiego, przedstawiając obraz życia w państwie totalitarnym, który kreuje poeta.
Wskażesz charakterystyczne dla twórczości Jacka Kaczmarskiego środki artystycznego wyrazu.