Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1FdPfakhcvcf
Zdjęcie przedstawia dłonie trzymające klaps filmowy.

Antybohater heroicznych czasów. Problem konformizmu w „Zezowatym szczęściu” Andrzeja Munka

Źródło: domena publiczna.
Mark Leary Wywieranie wrażenia. Strategie autoprezentacji

Ludzie często podążają za tłumem z obawy, że w przeciwnym wypadku zostaną źle ocenieni. Ponieważ jednostki, które nie podporządkowują się normom obowiązującym w grupie, nierzadko zostają odrzucone, często staramy się komunikować innym, że podzielamy ich postawy i poglądy.

1 Źródło: Mark Leary, Wywieranie wrażenia. Strategie autoprezentacji, tłum. A. Kacmajor, M. Kacmajor, Gdańsk 2007, s. 44.

Teksty kultury częściej niż konformistów opiewają niepokornych indywidualistów. A przecież postawa konformizmu, dopasowania się jest psychologicznie uzasadniona. Jak ocenić jednostkę, która dla pozyskania akceptacji posuwa się do kłamstwa i udawania? Czy coś zmieni w tej ocenie fakt, że jednostka ta żyje w rzeczywistości, w której reguły moralne są niejasne, a błąd w ich rozumieniu niebezpieczny dla życia? Przed takimi dylematami stawia widza Andrzej Munk w filmie Zezowate szczęście.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, kim jest antybohater.

  • Omówisz problematykę poruszoną w Zezowatym szczęściu.

  • Ocenisz indywidualne i społeczne konsekwencje konformizmu.