Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RjWWtuKck7agZ
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia iskry powstające na skutek tarcia. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Tarcie w zadaniach".

Tarcie w zadaniach

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/iskry-lataj%C4%85ce-podczas-siatki-maszyn-i-wyka%C5%84czania-metalu-gm914855976-251789759 [dostęp 22.08.2019].

Czy to nie ciekawe ?

Tarcie jest siłą, z którą spotykamy się na co dzień. Wiemy, że przeszkadza w poruszaniu się ciał i wydaje się być dosyć proste w opisie. Jednak bywają przypadki, nawet dosyć proste, w których opis siły tarcia bywa niezgodny z naszą intuicją. Szczególnie, gdy ustalamy zwrot tej siły. Zapominamy także, że siła tarcia jest siłą wzajemnego oddziaływania między ciałami. W tym e‑materiale znajdziesz kilka przykładów, w których analizowane są takie przypadki (Rys. a.).

R1BnxM03qhm20
Rys. a. Tarcie patykiem o kawałek drewna,w celu pozyskania iskry.
Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/vectors/o%C5%9Bwietlenie-ogie%C5%84-kije-prymitywny-36545/ [dostęp 15.05.2022], domena publiczna.
Twoje cele

Pracując z tym e‑materiałem:

  • dowiesz się, jak opisujemy siłę tarcia,

  • poznasz różne przykłady siły tarcia,

  • zrozumiesz, kiedy siła tarcia może umożliwiać ruch ciał,

  • zastosujesz zdobytą wiedzę przy rozwiązywaniu problemów,

  • przeanalizujesz i zinterpretujesz przykłady rozwiązań zadań, w których występuje siła tarcia.