Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rqd5q8bgsp2JR
Zdjęcie przedstawia 12 drewnianych klocków o owalnym kształcie ze ściętą pod ukosem górną płaszczyzną. Na każdym klocku na ściętej części zapisana została liczba, kolejno od 1 do 12. Klocki ułożone są na trawie w 4 rzędach tak, ze klocki z cyframi od 1 do 4 stoją w pierwszym rzędzie.

Pierwiastki wielomianu

Źródło: Dan Burton, dostępny w internecie: www.unsplash.com.

Pojęcie pierwiastka pojawia się w szkolnej matematyce dość wcześnie w kontekście arytmetycznym. Wiesz na przykład, że dla liczby rzeczywistej dodatniej a i liczby całkowitej dodatniej n symbol an - czyli pierwiastek stopnia na - oznacza liczbę dodatnią, która po podniesieniu do potęgi o wykładniku n będzie równa a.

Pierwotnie, jak podaje encyklopedia Britannica, słowo oznaczające korzeń w kontekście pierwiastka z liczby pojawiło się w średniowiecznych pracach matematyków arabskich (جذرjidhr) i stamtąd trafiło do łaciny jako radix (w języku angielskim root).

Liczby tej postaci w średniowieczu pojawiały się jako rozwiązania pewnych równań, przy czym w tamtych czasach równania nie były zapisywane symbolicznie, a opisywane słownie - notacja używana współcześnie ma swoje początki dopiero w piętnastym wieku. Dla przykładu liczba 36 to jedyne dodatnie rozwiązanie równania x6=3, czyli jedyne dodatnie miejsce zerowe funkcji Wx=x6-3.

W obecnej lekcji zobaczysz, jak pojęcie pierwiastka z liczby zostało rozszerzone i weszło do teorii wielomianów jako pierwiastek wielomianu.

Twoje cele
  • Zdefiniujesz pierwiastki wielomianu.

  • Obliczysz pierwiastki wielomianu w najprostszych przypadkach.