RMuTATs9IyGK4
Ilustracja przedstawia wielką bitwę zwaśnionych armii. Walka odbywa się na ogromnym płaskim polu, leżącym u podnóża dużego miasta, pośrodku którego jest budynek z wysoką wieżą. Miasto otoczone jest wysokim murem - jest to Wiedeń. W bliskim otoczeniu miasta widać dużo białych rozstawionych namiotów oraz ogrom zbrojnych ludzi - to obóz wojskowy. Na pierwszym planie widać zaciętą walkę ścierających się wojsk. Po lewej stronie obrazu mężczyzna siedzący na białym koniu z szablą uniesioną do góry. Ubrany jest w zbroję, czerwone spodnie, długie buty, przez ramię ma przerzucony zielony płaszcz obszyty futrem, a na głowie hełm z białymi piórami. Obok niego inni zbrojni mężowie na koniach z podniesionymi do góry szablami. Na pierwszym planie mężczyzna siedzący na koniu ubrany w zbroję do której przyczepione są duże metalowe skrzydła. Na głowie ma hełm a w ręku uniesioną do góry szablę. Przed nim na ziemi leży mężczyzna zasłaniający się przed ciosem długim kijem. Ubrany jest w długi żółty płaszcz, czerwone, szerokie spodnie, buty z zadartymi do góry czubkami, a na głowie ma turban. Po prawej i lewej stronie obrazu powiewają trzymane przez żołnierzy proporce.

Ekspansja turecka w Europie. Carstwo Rosyjskie - XVII w.

Jan Krzysztof Damel, Bitwa pod Wiedniem
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Epoka nowożytna to czas, kiedy doszło do ostatecznej rozgrywki między Imperium Osmańskim a chrześcijańską Europą. Początek zmagań to narastające zagrożenie ze strony Turcji, z którym ostatecznie poradziła sobie dopiero koalicja państw chrześcijańskich najbardziej zagrożonych agresją osmańską. Nowożytność to także moment, kiedy na arenie międzynarodowej pojawiło się nowe państwo – carstwo rosyjskie. Państwo to przeszło poważne przeobrażenia wewnętrzne i zdobyło pozycję pozwalającą mu od XVIII w. na odgrywanie mocarstwowej roli w Europie i na świecie.

R1YyGUIBCWW2C1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia: Lata 1566‑1574 Panowanie w Turcji Selima Drugiego. 1 lipca 1569 rok Zawarcie Unii Lubelskiej, powstanie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. 1594 rok Zygmunt Trzeci Waza na tronie Polski i Szwecji. Lata 1618‑1648 Wojna trzydziestoletnia. 1648‑1654 rok  Powstanie Chmielnickiego. 1672 rok Zdobycie przez Turcję Kamienia Podolskiego. 1673 rok Bitwa pod Chocimiem. 1681 rok Podpisanie pokoju Rosji i Turcji. 1683 rok Bitwa pod Wiedniem. 1687 rok Przedstawienie prawa powszechnego ciążenia przez Isaaca Newtona.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Scharakteryzujesz ekspansję turecką w Europie w XVII w. i wskażesz przyczyny jej zahamowania.

  • Ocenisz reformy cara Aleksego Michajłowicza.

  • Wymienisz zdobycze terytorialne Rosji.