Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R3cqcyUPVZGer
Zdjęcie przedstawia salamandrę plamistą, która ma walcowate i krępe ciało. Ubarwiona jest jaskrawo. Ma czarne ciało, które pokrywają liczne żółte plamy.

Adaptacje płazów do życia w dwóch środowiskach: wodnym i lądowym

Salamandra plamista (Salamandra salamandra) prowadzi wodno‑lądowy tryb życia, jednak siedliska dorosłych osobników nie ograniczają się tylko do miejsc, w których występuje woda. Płazy te można spotkać w lasach mieszanych czy iglastych, a nawet na obszarach rolniczych, na pastwiskach i łąkach.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Płazy to pierwsza grupa kręgowców, która wyszła na ląd i częściowo uniezależniła się od środowiska wodnego. Stąd łacińska nazwa tych zwierząt – Amphibia, pochodząca od greckich słów: amphi (dwa, oba) oraz bios (życie) – oznacza zwierzęta, które żyją w dwóch środowiskach: wodnym i lądowym.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, w jaki sposób płazy przystosowane są do życia w wodzie.

  • Scharakteryzujesz cechy przystosowujące płazy do życia na lądzie.

  • Uzasadnisz, że płazy to zwierzęta przystosowane do wodno‑lądowego trybu życia.