Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R14FadIeQSXXV
Ilustracja przedstawia ptaka siedzącego na gałęzi. Ptak ma kolorowy, duży dziób. Dominuje czarne upierzenie, ale podgardle i część głowy są żółte. W okolicach nasady ogona kolor piór jest biało‑czerwony.

Aromorfozy i idioadaptacje

Ponadprzeciętny dziób tukana (Ramphastinae) jest przykładem idioadaptacji do wysokich temperatur w lasach deszczowych – pełni funkcję termoregulacyjną.
Źródło: pixabay.com, domena publiczna.

Pamiętaj, że ewolucja organizmów zachodzi nieustannie. Zmieniające się właściwości środowiska wymuszają zmiany, również na poziomie organizmów. Pojawiające się nawet niewielkie modyfikacje materiału genetycznego – rekombinacje czy mutacje – napędzają życie. Lepsze przystosowanie do zmian środowiskowych zwiększa średnią przeżywalność organizmów. Powstawanie nowych gatunków – specjacja – nierozerwalnie wiąże się z nabywaniem przez organizmy nowych cech. Zmiany te mogą mieć różny charakter – od niewielkich poprawek do nowych „zdobyczy” ewolucyjnych, umożliwiających zajęcie nowych środowisk.

Twoje cele
  • Ocenisz rodzaje zmian ewolucyjnych.

  • Poznasz znaczenie aromorfoz i idioadaptacji.

  • Przeanalizujesz najważniejsze przykłady zmian ewolucyjnych.