R13MONQ6hfcHK
Fotografia przedstawia wnętrze sali muzealnej. Pośrodku ocienione sylwetki dwojga ludzi siedzących i podziwiających obrazy wiszące przed nimi. Obrazy są oprawione w bogato zdobione ramy.

Sztuki plastyczne a poezja: jak interpretować tekst poetycki i dzieło plastyczne

Źródło: Robert Couse-Baker, dostępny w internecie: https://pxhere.com/en/photo/394893, licencja: CC BY 2.0.

Poezja i malarstwo różnią się na poziomie materiału oraz środków wyrazu artystycznego. Choć obie dziedziny twórczości człowieka są do siebie pod wieloma względami podobne (starożytni nazywali wręcz poezję „malarstwem za pomocą słów”), to jedna bazuje na języku, zaś druga na zmyśle wzroku. Owe odmienności należy wyrazić na poziomie analizy.

W materiale zaproponowano schemat, którego celem jest ułatwienie interpretacji, dostarczenie narzędzi, które pozwolą lepiej rozumieć poezję i malarstwo. Nie wolno jednak zapominać, że żaden schemat nie zwalnia z konieczności myślenia, nie może także wyłączyć wrażliwości i indywidualnego podejścia do dzieł. Schemat jest narzędziem, które może wiele ułatwić, aczkolwiek należy pamiętać, że za każdym narzędziem stoi człowiek, który się nim posługuje.

Twoje cele
  • Poznasz słownictwo przydatne przy tworzeniu interpretacji dzieł malarskich.

  • Określisz etapy przeprowadzania interpretacji porównawczej dzieła poetyckiego i malarskiego.

  • Dokonasz interpretacji porównawczej obrazu Władysława Podkowińskiego Szał i wiersza Wandy Stanisławskiej Szał (Przed obrazem Podkowińskiego).