Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1JEtYycr11YU
Zdjęcie przedstawiające czarny zlew kuchenny z odkręconym, również czarnym kranem. Obok zlewu znajduje się srebrny dozownik do mydła oraz butelka z wodą ora fioletowym kwiatem. W tle na blacie poustawiane są białe słoiczki, produkty spożywcze i naczynia i rośliny. Po lewej stronie za zlewem jest uchylone okno.

Otrzymujemy chlor w warunkach laboratoryjnych

Ze względu na swoje bakteriobójcze właściwości chlor dodawany jest do wody celem jej uzdatnienia do spożycia.
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Chlor jako pierwiastek został odkryty stosunkowo wcześnie. W 1774 roku szwedzki chemik Carl Wilhelm Scheele, działając kwasem chlorowodorowym na tlenek manganu(IV), jako pierwszy otrzymał gazowy chlor. Jednakże mylnie sądził, że jest to nieznany dotąd związek zawierający tlen. Chlor obecnie odgrywa istotną rolę w przemyśle chemicznym – jest substratem w wielu syntezach. Ze względu na swoje bakteriobójcze właściwości wykorzystywany jest m.in. w procesie uzdatniania wody. Czy wiesz jak otrzymać chlor w laboratorium?

Twoje cele
  • Omówisz różne metody otrzymywania gazowego chloru.

  • Zapiszesz równania reakcji, w wyniku których powstaje gazowy chlor.

  • Korzystając z wirtualnego laboratorium wykonasz eksperyment, w wyniku którego otrzymasz chlor.