Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R5bd50Etpio4y
Grafika przedstawia zdjęcie schodów, które zostało zmodyfikowane w taki sposób, że przybrało kształt ukośnych równoległych linii wychodzących ze środka grafiki.

Proste równoległe w przestrzeni

Źródło: dostępny w internecie: pxhere.com, domena publiczna.

Intuicyjnie można powiedzieć, że proste równoległe w przestrzeni, podobnie jak proste równoległe na płaszczyźnie są to proste, które „biegną w tym samym kierunku”.

Można przyjąć, że przykładami w przybliżeniu prostych równoległych w codziennym życiu (a dokładniej odcinków zawartych w prostych równoległych) są tory kolejowe, krawędzie przeciwległych ścian w pomieszczeniach mieszkalnych, linie oddzielające pasy na drodze wielopasmowej.

Na zdjęciu przedstawiony jest słup i druty linii wysokiego napięcia. Druty linii wysokiego napięcia nie mogą się stykać, bo dojdzie do zwarcia elektrycznego, dlatego druty linii wysokiego napięcia na odcinku między dwoma słupami tworzą linie, które w przybliżeniu są prostymi równoległymi w przestrzeni.

R1LKvYnTrLsI1
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.
Twoje cele
  • Nauczysz się rozpoznawać proste równoległe w przestrzeni i poznasz ich własności.

  • Poznasz pojęcie pęku prostych równoległych i wykorzystasz do tworzenia brył takich jak walce i graniastosłupy (również pochylone).

  • Wyznaczysz przekroje płaszczyznowe pęku prostych równoległych.

  • Zastosujesz proste równoległe w przestrzeni w problemach praktycznych i zadaniach.