Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RaUmVrHPcwUu3
Ilustracja przedstawia aparat Thielego. Kształt aparatu jest zbliżony do tradycyjnej probówki z boczną szklaną rurką tworzącą kształt trójkąta. Probówka jest umieszczona w plastikowej obręczy, a ta prowadzi do metalowego uchwytu.

Właściwości fizyczne amidów

Aparat Thielego stosowany jest w chemii do wyznaczania temperatury topnienia związków organicznych.
Źródło: Iain George, dostępny w internecie: www.wikipedia.org, licencja: CC BY-SA 2.0.

Amidy to bardzo ważne związki organiczne, które posiadają w swojej strukturze związany atom azotu. Wytwarzane są w zarówno w laboratoriach chemicznych jak i w organizmach żywych. Najbardziej znanym amidem znajdującym się w naszym organizmie jest mocznik – czyli diamid kwasu węglowego. Wydalany jest z moczem, ale także wraz z potem (w niewielkiej ilości). Jakie są właściwości fizyczne amidów? Czy w temperaturze pokojowej występują w postaci stałej, czy cieczy?

Twoje cele
  • Omówisz, w jakim stanie skupienia występują amidy.

  • Wyjaśnisz, dlaczego amidy są dobrze rozpuszczalne w wodzie.

  • Na podstawie przykładów wywnioskujesz, jaki wpływ na temperatury wrzenia i topnienia wybranych amidów ma ich rzędowość.