Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R998omKKLCbpa
Ilustracja przedstawia panoramę miasta z pozycji wieży ratuszowej. Na fotografii znajdują się zabudowania miejskie pokryte dachówkami w odcieniach czerwieni. Ściany budynków są jasne, pastelowe. Budynki stoją przy ulicy, na której zaparkowane są samochody. Wzdłuż ulicy przebiega koryto rzeki, Motławy. Pływaja po nim statki wzorowane na stare galeony.

Powrót do świata dzieciństwa w Krótkiej historii pewnego żartu Stefana Chwina

Gdańsk, ul. Długie Pobrzeże
Źródło: Diego Delso, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Dzieciństwo Stefana Chwina było pod wieloma względami wyjątkowe. Pisarz dorastał w powojennym Gdańsku, mieście kulturowo obcym, wybranym przypadkowo przez jego rodziców (przesiedleńców) na miejsce do życia. Chłopiec, penetrując miasto, odnajdując w nim ślady przeszłości, próbował oswajać nieznaną przestrzeń i budować swoją tożsamość. Zapis tych poszukiwań znalazł się w autobiograficznym utworze Krótka historia pewnego żartu, łączącym w sobie cechy powieści, gawędy i eseju. Udajmy się razem z bohaterem książki w niezwykłą podróż do powojennego Gdańska.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz Gdańsk jako miasto pogranicza.

  • Poznasz sylwetkę autora Krótkiej historii pewnego żartu.

  • Przeanalizujesz fragmenty powieści Stefana Chwina i na tej podstawie odtworzysz obraz dzieciństwa bohatera.

  • Wyróżnisz środki stylistyczne charakterystyczne dla stylu autora i wskażesz ich rolę w powieści.