R1Wrh8uH3D0Bw
Ilustracja przedstawia napis Solidarność. Jest biało-czerwony. Część słowa DAR jest biała, znajduje się na czerwonym tle. Fragment litery N jest wydłużony i przechodzi w biało-czerwoną flagę. W prawym dolnym rogu jest data 4 czerwca 1989.

Karnawał „Solidarności"

Nazwę „Solidarność” dla związku zawodowego wymyślił historyk i opozycjonista Karol Modzelewski. Powyżej plakat wyborczy z 1989 roku.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

W tym okresie tak zwanego »karnawału«, to był to taki bardzo dziwny okres, ta nasza działalność miała bardzo dziwny status. Cenzura niby nadal istniała, ale »Solidarność« drukowała swoje biuletyny […]. Nam nikt nie mówił z Zarządów, z szefów Regionu, żeby tego nie drukować, że to jest nie polityczne, że to może »czerwony« się obrazić, absolutnie nie. […]

Ówczesna władza nie stosowała jakichś takich represji administracyjnych w stosunku do np. drukarni naszej. Nie było na to szans. Za to sobie odbili 13‑go grudnia, jak tam wpadli. Zdemolowali dokładnie wszystko. Natomiast całym urokiem tego okresu »karnawału« było to, że był to tak potężny, tak masowy ruch […] – tak wspominał tamte czasy Zygmunt Kozicki*, lubelski drukarz.

Indeks górny *Cyt. za: Z. Kozicki, „Solidarność” dorobiła się potężnych Romayorów, Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, tekst dostępny na biblioteka.teatrnn.pl Indeks górny koniec

R1JQL2SWpF88C1
Linia chronologiczna obejmuje następujące wydarzenia: 31 sierpnia 1980 roku podpisanie porozumienia sierpniowego; 17 września 1980 roku powstanie NSZZ Solidarność; 22 września 1980 roku powołanie Niezależnego Zrzeszenia Studentów; 19 lutego 1981 roku powołanie NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność; kwiecień 1981 roku wydanie pierwszego numeru Tygodnika Solidarność; sierpień 1981 roku Przegląd Piosenki Prawdziwej Zakazane Piosenki; listopad 1981 roku objęcie stanowiska sekretarza KC PZPR przez Wojciecha Jaruzelskiego; 13 grudnia 1981 roku ogłoszenie stanu wojennego; 1989 rok Okrągły Stół.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, dlaczego okres od września 1980 roku do 13 grudnia 1981 roku nazywamy karnawałem „Solidarności”.

  • Wymienisz najważniejsze wydarzenia okresu karnawału „Solidarności”.

  • Zrekonstruujesz główne oczekiwania Polaków i najważniejsze problemy, z jakimi borykali się podczas 16 miesięcy karnawału „Solidarności”.