Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rqd7h285ryMbt
Zdjęcie przedstawia dłoń. To dłoń starszego człowieka. Jest mocno pomarszczona i ma bruzdy. Dłoń jest wyciągnięta, jakby ktoś prosił o jałmużnę. Na ręce znajduje się rękaw zniszczonej kurtki.

Oblicza bezdomności w poezji Józefa Barana

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Czym jest dom? Przestrzenią, w której toczy się nasze codzienne życie, miejscem, z którego pochodzimy, które nas ukształtowało, do którego wracamy, by zobaczyć swoich bliskich? A jeśli istnieje już tylko w naszej pamięci, w rodzinnych opowieściach albo archiwalnych dokumentach? Kiedy poeta mówi o domu, opowiada o swojej małej ojczyźnie, o uczuciach i wartościach, które budują naszą tożsamość. Bezdomność to dramat, który dotyka wielu osób. Mijamy ich na ulicach i dworcach. Jednak ludzie, którzy mają gdzie mieszkać, również bywają bezdomni. Poczucie wykorzenienia, wyobcowanie, samotność to także oblicza bezdomności.

Twoje cele
  • Zinterpretujesz wiersz Józefa Barana Bezradność.

  • Przeanalizujesz znaczenie motywu domu w poezji Józefa Barana.

  • Ocenisz wpływ biografii Józefa Barana na jego twórczość.

  • Omówisz stereotypy związane z bezdomnością.