Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1RLu5EF0J0Oz
Zdęcie przedstawia parkową ścieżkę prowadzącą pomiędzy drzewami i krzewami. Idzie nią para młoda. jest odwrócona tyłem do widza. Kobieta ma długą, białą suknię i wpięty we włosy welon. Mężczyzna ubrany jest w garnitur.

Małżeństwo jako instytucja prawna

Źródło: domena publiczna.

Małżeństwo (również jego najbardziej pierwotne formy) jest instytucją towarzyszącą człowiekowi właściwie od początku jego istnienia. Ma ono wymiar zarówno świecki, jak i religijny. Małżeństwo jest zazwyczaj potwierdzone ślubem, czyli aktem uznającym jego strony za małżonków, oraz niesie za sobą skutki prawne określone prawem małżeńskim. Dlatego postrzega się je w wielu aspektach, np. prawnym (jako stan cywilny), społecznym (jako wspólnotę i podstawową komórkę społeczną) oraz religijnym (jako sakrament lub kontrakt cywilny).

Funkcjonowanie małżeństwa w społeczeństwie, jego trwałość lub nietrwałość pociągają za sobą skutki społeczne, demograficzne, ekonomiczne, psychiczne i kulturowe.

Powszechna deklaracja praw człowieka

Art. 16

1. Mężczyźni i kobiety, bez względu na różnice rasy, narodowości lub religii, mają prawo po osiągnięciu pełnoletności do zawarcia małżeństwa i założenia rodziny. Przysługują im równe prawa w odniesieniu do zawierania małżeństwa, podczas jego trwania i po jego rozwiązaniu.
2. Małżeństwo powinno być zawarte tylko przy dobrowolnej zgodzie przyszłych małżonków.
3. Rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i jest uprawniona do ochrony ze strony społeczeństwa i państwa.

cyt00 Źródło: Powszechna deklaracja praw człowieka, 10.12.1948 r., dostępny w internecie: amnesty.org.pl.
Twoje cele
  • Wskażesz podstawowe instytucje prawne prawa rodzinnego w RP.

  • Scharakteryzujesz instytucję małżeństwa.

  • Przeanalizujesz prawa i obowiązki rodziców oraz dziecka.

  • Zdefiniujesz wspólność majątkową i intercyzę.