Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1LExmSeLCCvg
Ilustracja przedstawia wniebowzięcie Maryi Panny. Na środku jest Maryja. Prawą dłoń ma wyciągniętą w górę a lewą w dół. Wzrok unosi w górę. Wokół głowy ma aureolę. Wokół Maryi są zgromadzone aniołki.

Sztuka i architektura baroku

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, obraz powstały w latach 1611-1614, Kunsthistorisches Museum, Wiedeń.
Źródło: Peter Paul Rubens, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Zdaniem niektórych historyków sztuki manieryzm, datowany na przełom XVI i XVII wieku, był stylem przejściowym między schyłkiem renesansu a sztuką nowego stulecia – barokiem. Nie do końca jasny jest źródłosłów terminu „barok”: najczęściej wywodzi się go od portugalskiego określenia nieregularnej perły, które przejęte przez język włoski zyskało wtórny sens – dziwny, przesadny, czyli po prostu barokowy.

R13ZLEnRWTNVX1
Linia chronologiczna przedstawia okres od 1545 do 1733 roku. W okresie renesansu w latach od 1545 do 1563 był sobór trydencki. W okresie baroku były następujące wydarzenia. W 1606 roku opublikowanie pierwszej części Don Kichota Cervantesa. W 1610 roku odkrycie księżyców Jowisza przez Galileusza. W 1637 roku opublikowanie przez Kartezjusza Rozprawy o metodzie. W 1647 roku Wydanie Selenografii czyli opisania Księżyca przez Jana Heweliusza. W 1687 roku przedstawienie prawa powszechnego ciążenia przez Isaaca Newtona. W latach od 1690 do 1695 spisanie Pamiętników Jana Chryzostoma Paska. W 1720 roku mianowanie Edmunda Halleya Astronomem Królewskim. W 1733 roku elekcja Stanisława Leszczyńskiego na króla Polski.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz, w jakich warunkach rozwijała się sztuka baroku.

  • Wyjaśnisz, jaki cel przyświecał barokowym twórcom.

  • Scharakteryzujesz styl barokowy.