Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rz494n3nU1b0Z
Zdjęcie mikroskopowe przedstawia kulistą formę, której powierzchnia pełna jest nieregularnych otworów. Przez kulistą formę przechodzi na wylot kilka prostych.

Różnorodność budowy protistów

Promienice (Radiolaria) – morskie pierwotniaki planktonowe, wytwarzające krzemionkowy, promienisty szkielecik. Barwione zdjęcie z mikroskopu elektronowego.
Źródło: ZEISS Microscopy, Flickr, licencja: CC BY-NC-ND 2.0.

Protisty to organizmy eukariotyczne o niezwykle zróżnicowanej budowie. Do grupy tej należą nie tylko jednokomórkowce, takie jak mikroskopijny pantofelek (Paramecium caudatum), ale również organizmy wielokomórkowe, osiągające niekiedy długość kilku metrów – przykładem jest listownica (Laminaria hyperborea). Rozmaitość morfologiczna protistów wskazuje, że należące do tej grupy organizmy często nie są ze sobą spokrewnione, a sama ta jednostka taksonomiczna jest kategorią sztuczną, stworzoną z konieczności uporządkowania niedostatecznie udokumentowanej wiedzy.

Twoje cele
  • Omówisz zróżnicowanie morfologiczne jedno- i wielokomórkowych protistów.

  • Wykażesz różnice w budowie poszczególnych przedstawicieli protistów.