Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RzueXPtHcI4HJ
Na zdjęciu przedstawiony jest siedzący na gałęzi zimorodek zwyczajny wypatrujący zdobyczy. Jest to niewielki ptak pokryty kolorowymi piórami. Jego brzuch jest pomarańczowy, podgardle białe a wierzch ciała jasnoniebieski. Od tułowia odchodzi para skrzydeł, na nich znajdują się niebieskie pióra. Tył, bok i czubek głowy są niebieskie, pióra pod oczami pomarańczowe, natomiast miejsce pod dziobem ma kolor biały. Z przodu głowy znajduje się długi, zaostrzony na końcu dziób, a bokach głowy para czarnych oczu.

Ogólna charakterystyka ptaków

Zimorodek zwyczajny (Alcedo atthis) wypatrujący zdobyczy.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Ptaki (Aves) to najbardziej zróżnicowana grupa lądowych kręgowców. Stałocieplność pozwoliła im opanować wszystkie strefy klimatyczne i różne typy środowisk na Ziemi. Większość ptaków ma zdolność do aktywnego lotu.

Twoje cele
  • Rozróżnisz ptaki wśród zwierząt na podstawie charakterystycznych cech.

  • Wykażesz związek budowy ptaków z ich czynnościami życiowymi.

  • Wskażesz cechy budowy i czynności życiowe ptaków, które umożliwiają im lot.