Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RuSRTNDnzPcnC
Ilustracja przedstawia fragment mapy starożytnej Grecji.

System filozoficzny Platona – koncepcja państwa

Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Żyjemy w zbiorowościach, które są w jakiś sposób zorganizowane i zarządzane. Jednym z aspektów zarządzania zbiorowym życiem jest polityka, jednym ze sposobów organizacji zbiorowości – państwo. Z aktywnością polityków i reprezentantów państwa spotykamy się na co dzień, na co dzień też narzekamy na jedno i drugie.

Polityką i państwem zajmują się dzisiaj liczne dziedziny wiedzy – politologia, socjologia, prawo i inne. Dojrzała refleksja o państwie i polityce powstała jednak na gruncie filozofii już w tym momencie jej rozwoju, w którym filozofia przybrała formę systemu wiedzy, czyli za czasów Platona.

Za czasów Platona również narzekano na politykę. On sam był bardzo krytyczny wobec ówczesnej praktyki politycznej i zapewne dlatego w swoim systemie filozoficznym podjął problemy z nią związane.

W toku pracy poznasz najważniejsze wątki platońskiej teorii społecznej.

Twoje cele
  • Poznasz motywacje Platona do krytycznego zajęcia się państwem i polityką.

  • Dokonasz analizy związków między teorią społeczną a systemem filozoficznym.

  • Przeanalizujesz platońską interpretację celu państwa i polityki oraz wychowania w państwie.

  • Porównasz platońskie formy ustrojowe państwa (w tym państwo doskonałe).

  • Skonfrontujesz poglądy Platona z aktualnymi realiami świata polityki.