Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1F82EY8BWrtT
Ilustracja przedstawia grupę ludzi zebranych wokół łóżka na którym leży mężczyzna. Najbliżej stoją duchowni i odprawiają błogosławieństwo. Dalej widać cywilów, kobiety i dzieci próbujących dostać się do zmarłego ale powstrzymują ich żołnierze w zbrojach i metalowych hełmach. Obok łózka stoi mężczyzna z brodą i trzyma sztandar z ludzką czaszką w koronie i skrzyżowanymi piszczelami.

Podbój imperium Inków

Luis Montero, Pogrzeb Atahualpy, 1867 r. Ciało uduszonego na polecenie Hiszpanów inkaskiego władcy wystawiono na marach na całą noc, a następnie pochowano.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Hiszpanie niemal natychmiast po odkryciu nowych lądów przystąpili do ich podboju i intensywnej kolonizacji. W 1513 r. Vasco Núñez de Balboa postanowił osiedlić się w Panamie. Pięć lat później Hiszpanie opanowali Jukatan, co stworzyło możliwość penetracji Zatoki Meksykańskiej. W latach 1519‑1521 pierwszy z wielkich konkwistadorów Hernán Cortés podbił państwo Azteków w Meksyku. Dziesięć lat później dwaj inni konkwistadorzy, Francisco PizarroDiego de Almagro, wyruszyli z Panamy, aby podporządkować Hiszpanii imperium Inków.

RpWyacI09q0Ty1
Linia chronologiczna przedstawia okres od 12 października 1492 roku do 1548 roku. 12 października 1492 roku Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę. W 1513 roku powstanie pierwszej europejskiej kolonii w Ameryce. W latach od 1519 do 1521 podbicie państwa Azteków w Meksyku przez Cortesa. W 1524 roku wyruszenie do Peru wyprawy Francisco Pizarra. W listopadzie 1533 roku zdobycie przez Pizarra stolicy Inków. W 1541 roku zamordowanie Francisco Pizarra. W 1548 roku częściowe załagodzenie konfliktu z Inkami.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz organizację i przebieg wyprawy Francisca Pizarra.

  • Scharakteryzujesz przyczyny klęski i upadku państwa Inków.

  • Wyjaśnisz wpływ relacji między konkwistadorami na postępy w organizacji podbitych terenów.