Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R8x5orfc51i0q
Na zdjęciu znajduje się mała roślina wyrastająca spośród grud brązowej, ziarnistej ziemi. Roślina ma cztery rozwinięte liście,, a dwa kolejne się rozwijają.

Określanie nazwy i klasy bonitacyjnej gleb

Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com.pl, domena publiczna.

Gleby powstają ze zwietrzelin skał zwięzłych lub luźnych. Całokształt procesów tworzenia się gleb nosi nazwę procesu glebotwórczego. Jego przejawem jest różnicowanie się powierzchniowej warstwy zwietrzeliny, co skutkuje tworzeniem się glebowych poziomów genetycznych – tak zwanego profilu glebowego. Jest to charakterystyczny dla danego typu gleby układ poziomów glebowych. Od góry tego układu wyróżniamy poziom organiczny i próchniczny, poniżej wymywania i wmywania, czasami poziom glejowy (w środowisku bardzo wilgotnym, bez dostępu tlenu), a najniżej występuje poziom skały macierzystej. Żyzność gleb w największej mierze zależy od grubości i cech poziomu próchnicznego. Ma znaczenie dla wartości użytkowej gleby – kwalifikuje do określonej klasy bonitacyjnej.

Twoje cele
  • Poznasz klasy bonitacyjne i charakterystyczne gleby do nich należące.

  • Rozpoznasz wybrane gleby na podstawie profilu glebowego.

  • Porównasz różne typy gleb na podstawie ich charakterystycznych cech widocznych na profilach glebowych.

  • Określisz (na podstawie profili glebowych) przynależność gleb do wyższych klas bonitacyjnych.