Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R8zu0yZtvmF4k
Zdjęcie przedstawia dużą szklarnię, w której rośnie bazylia - to niska roślina z owalnymi liśćmi.

Czy należy się bać GMO?

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/bazylia-cieplarnianych-ro%C5%9Blin-2053350/, domena publiczna.

Ludzi na świecie wciąż przybywa. Dzięki rozwojowi medycyny jesteśmy w stanie wyleczyć bardzo wiele chorób, a panujący w większości krajów względny dobrobyt dodatkowo wpływa na wydłużenie średniej długości życia. Z tego też względu skala zapotrzebowania na żywność jest wręcz trudna do wyobrażenia. Człowiek próbuje sobie z tym poradzić, korzystając ze zdobyczy technologicznych i coraz to nowych odkryć naukowych. Współcześnie inżynieria genetyczna pozwala nam wpłynąć na cechy niektórych organizmów w taki sposób, aby uzyskały one pożądane przez nas właściwości, co przyczynia się do lepszego zaspokajania rozmaitych potrzeb ludzi.

Czym są organizmy transgeniczne? Czym jest żywność modyfikowana genetycznie oraz jakie są jej rodzaje? Jak wygląda wprowadzenie produktu GMO na rynek? Jakie są przepisy prawne dotyczące żywności modyfikowanej? Jakie są cele modyfikowania genetycznego roślin oraz zwierząt? Na wszystkie te pytania będziesz w stanie odpowiedzieć po zapoznaniu się z niniejszą lekcją.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest żywność modyfikowana i organizmy transgeniczne.

  • Opiszesz cele modyfikowania genetycznego roślin oraz zwierząt.

  • Ocenisz, jakie skutki dla środowiska, człowieka i gospodarki ma wprowadzanie organizmów transgenicznych.