Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R15l96j7ZWweP
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) przedstawia wyładowania atmosferyczne na granatowym niebie. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Gęstość powierzchniowa ładunku".

Gęstość powierzchniowa ładunku

Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, Tomasz Wójcik, licencja: CC BY 4.0.

Czy to nie ciekawe?

Gęstość powierzchniowa jest szczególnie ważną wielkością fizyczną w przypadku przewodników. Ładunki swobodne, mogące swobodnie poruszać się w całej objętości przewodnika, rozkładają się właśnie na jego powierzchni. Ten rozkład ładunku nie jest jednolity – taki sam w każdym miejscu i właśnie do opisu tego zjawiska potrzebne jest pojęcie gęstości powierzchniowej.

Pierwsze eksperymenty, które pokazały, że ładunek - „materia elektryczna” - nie rozkłada się równomiernie na powierzchni przewodnika o nieregularnym kształcie i gromadzi się na jego ostrzach, przeprowadził w XVIII wieku Benjamin Franklin. Był on znanym amerykańskim mężem stanu, uczonym, wynalazcą i filozofem. Uważa się go za pomysłodawcę piorunochronu, którego koncepcję opracował po przeprowadzeniu słynnych eksperymentów z latawcem, który „miał ściągnąć elektryczność z chmur burzowych” (Rys. a.). Ale jednym z jego pierwszych wynalazków był przyrząd służący do demonstracji oddziaływań elektrostatycznych, zwany obecnie młynkiem Franklina (Rys. b.).

RjMiVYwQwzDPi
Rys. a. Obraz przedstawiający eksperyment Franklina z latawcem, który "miał ściągnąć elektryczność z chmur burzowych".
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Benjamin_West,_English_(born_America)_-_Benjamin_Franklin_Drawing_Electricity_from_the_Sky_-_Google_Art_Project.jpg [dostęp 25.06.2022], domena publiczna.
R1ZKdaqc56tS8
Rys. b. Młynek Franklina.
Źródło: dostępny w internecie: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:ELECTROSTATIC_MILLxqr12fc001.svg [dostęp 25.06.2022], domena publiczna.
Twoje cele
  • poznasz definicję gęstości powierzchniowej ładunku,

  • dowiesz się, w jakich jednostkach wyraża się gęstość powierzchniowa ładunku,

  • określisz związek gęstości powierzchniowej ładunku z promieniem krzywizny,

  • zastosujesz pojęcie gęstości powierzchniowej ładunku do rozwiązywania zadań.