Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1FETlJ76fTNd
Ilustracja przedstawia mężczyzn. Na środku znajduje się stół. Obok niego stoi mężczyzna opierający się o niego prawą dłonią. Ma na sobie białe ubranie i czerwoną pelerynę. Bezpośrednio za nim stoi mężczyzna w ciemnej pelerynie. Przy stole siedzi dwóch mężczyzn. Jeden z nich w fioletowej szacie opiera przedramiona o stół. Drugi nachyla się w stronę stołu. Z prawej strony stoi troje mężczyzn w długich szatach. Z lewej strony na przykrytych obrusami stołach i szafkach są dzbanki, talerze, hełmy, miecze.

Walka Zygmunta III Wazy o szwedzki tron

Iwan Groźny na obrazie Aleksandra Litowczenki
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Niespodziewana śmierć Stefana Batorego pod koniec 1586 r. oznaczała konieczność przeprowadzenia kolejnej wolnej elekcji, a w konsekwencji – przegrupowanie sił politycznych w Rzeczypospolitej. Nowym władcą został Zygmunt III Waza, który krótko po objęciu władzy w Polsce utracił tron w rodzinnym kraju. Starając się go odzyskać, wciągnął Rzeczypospolitą w serię wojen ze Szwecją.

Rmhm0M6wIhv0x1
Linia chronologiczna przedstawia okres od 1575 do 1660 roku. W latach od 1575 do 1586 miało miejsce panowanie Stefana Batorego w Polsce. W 1587 roku wybranie Zygmunta trzeciego Wazy na króla Polski. W 1592 roku zawarcie małżeństwa Zygmunta Wazy z Anną Austriaczką. W 1610 roku przejęcie władzy w Rosji przez Władysława czwartego Wazy. W latach od 1617 do 1618 wojna polsko szwedzka. 14 czerwca 1632 roku zawarcie pokoju wieczystego w Polanowie przez Rzeczpospolitą i Rosję. W latach od 1655 do 1660 potop szwedzki.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, dlaczego w 1587 r. szlachta wybrała dwóch królów.

  • Przeanalizujesz powody zawarcia unii polsko‑szwedzkiej.

  • Opiszesz konsekwencje rodzinnych zatargów w dynastii Wazów.