Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1cFkWQ048vGE
Ilustracja przedstawia grupę osób znajdujących się pod drzewem. W środku siedzą kobieta z mężczyzną. Mężczyzna ma długą brodę. Kobieta ręce złożone do modlitwy. Na kolanach trzymają otwarte księgi. Obok pary klęczą kobiety i mężczyźni. Mają złożone dłonie. Trzymają w rękach długie pastorały. Część osób ma wzrok skierowany ku górze.

Szczęśliwy jak... Hiob. Wiersz Anny Kamieńskiej Powrót Hioba

William Blake, Hiob i jego rodzina
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Biblijna Księga Hioba, będąca zapisem jego niezawinionych nieszczęść, stawia wielkie pytania: dlaczego Bóg pozwala na zło i dlaczego cierpią ludzie niewinni.

Postawa Hioba, który znosi najcięższe życiowe próby, nie tracąc wiary, stała się wzorem dla chrześcijanina. Historia ta wywarła istotny wpływ na europejską literaturę i nadal inspiruje, niesie nowe pytania, np. o sens cierpienia. Polska poetka Anna Kamieńska w poemacie Drugie szczęście Hioba pyta, czy doznane zło musi być piętnem na całe życie i czy drugie szczęście, którego po wszystkich stratach doznaje Hiob, jest w istocie szczęściem? Dzieło Kamieńskiej nawiązuje do opowieści biblijnej, ale jest także refleksją nad historią świata, który trwa mimo klęsk, oraz nad samą poezją, która powstaje po Holokauście, choć i poeci, i filozofowie zastanawiali się, czy po takim doświadczeniu możliwe jest pisanie wierszy.

Twoje cele
  • Dokonasz analizy i interpretacji utworu Powrót Hioba Anny Kamieńskiej.

  • Wyjaśnisz, na czym polega uniwersalizm losów Hioba.

  • Zestawisz losy biblijnego Hioba z doświadczeniem Hioba przedstawionego przez poetkę.