Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rexd9jVHr7xWS
Zdjęcie przedstawia ośnieżone pasmo górskie. Po prawej stronie fotografii na zboczach gór i u ich podnóża jest lodowiec. Lodowiec jest miejscami popękany.

Akumulacyjna działalność lodowców górskich

Źródło: Pixabay License, dostępny w internecie: pixabay.com.

Lodowce wydają się stabilną, nieruchomą masą lodu pokrywającą przestrzenie dolinne lub zbocza gór. Wrażenie to jednak odbiega od rzeczywistości. Pokrywy lodowe podlegają procesom przemieszczania, tak jak materiał mieszczący się wewnątrz nich. Nierówności terenu w połączeniu z ogromnym ciężarem wywieranym na podłoże przy udziale grawitacji wpływają na zmiany pozycji lodowców, które deponują niesione osady w różnych miejscach, tworząc przy tym charakterystyczny rodzaj rzeźby glacjalnej, wśród której wydziela się określone formy reprezentatywne.

Jakie rodzaje procesów akumulacji wiążą się z lodowcami? Co charakteryzuje poszczególne przejawy budującej działalności mas lodu? Jakie formy tworzą się pod wpływem oddziaływania poszczególnych typów gromadzenia materiału pochodzenia glacjalnego? Czym cechują się deponowane osady? Odpowiedzi na te pytania poznasz, zapoznając się z e‑materiałem.

Twoje cele
  • Omówisz typy akumulacji lodowców górskich.

  • Scharakteryzujesz poszczególne formy polodowcowe związane z depozycją osadów.