Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RUM1NAwPmPnKv
Ilustracja przedstawia Ziemię widzianą z kosmosu. Na powierzchni planety znajduje się zielonobrązowy kontynent otoczony przez błękitne oceany, który przesłaniają częściowo białe chmury. Z lewej strony na pierwszym planie usytuowany jest sporej wielkości Księżyc. Ma kolor jasnoszary, na jego tle widoczne są ciemnoszare plamy. Na ostatnim planie widać Słońce roztaczające dookoła jasne światło. Tłem ilustracji jest ciemny kosmos z licznymi gwiazdami.

Strefy oświetlenia Ziemi

Źródło: Pixabay License, dostępny w internecie: pixabay.com.

Nachylenie osi ziemskiej względem płaszczyzny ekliptyki i jej stosunkowo stabilne położenie podczas obiegu Ziemi dookoła Słońca decydują o zmiennym oświetleniu naszej planety, a tym samym o występowaniu stref cechujących się charakterystycznymi warunkami oświetleniowo–termicznymi. Wyróżnia się pięć stref oświetlenia, które układają się pasowo na kuli ziemskiej, symetrycznie po obu stronach równika. Strefy te decydują o pasowym układzie stref klimatycznych, roślinnych i glebowych. Wspomniana strefowość wpływa więc na warunki życia ludzi i możliwości rozwoju gospodarczego w różnych częściach planety.

Twoje cele
  • Wymienisz i scharakteryzujesz strefy oświetlenia Ziemi.

  • Wyjaśnisz przyczyny ich występowania – związek z ruchem Ziemi.

  • Przeanalizujesz ich wpływ na strefowość zjawisk na Ziemi oraz na życie człowieka.