Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RAXpwPgnFGPK5
Zdjęcie okładkowe (poglądowe) wirującego bączka zabawki. Bączek składa się z płaskiej, poziomej powierzchni w kształcie okręgu ze szprychami i prostopadłego bolca przechodzącego przez środek tej powierzchni. Bolec ustawiony jest pionowo. Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "Zasada zachowania momentu pędu.".

Zasada zachowania momentu pędu.

Źródło: dostępny w internecie: https://www.istockphoto.com/pl/zdj%C4%99cie/prz%C4%99dzenia-%C5%BCyroskop-gm533363021-56269848 [dostęp 6.10.2019 r.].

Czy to nie ciekawe?

Zdarzyło Ci się zobaczyć „karuzelę pionową” na placu zabaw dla dzieci? Dziecko, łapiąc się pionowego uchwytu, wskakuje na tarczę, która może się obracać wokół osi pionowej. Zabawa polega na tym, że, gdy dziecko przyciągnie swoje ciało do tego uchwytu, gwałtownie rośnie prędkość, z jaką się obraca. Po wyprostowaniu rąk i oddaleniu ciała od osi obrotu prędkość wraca do pierwotnej wartości. Jak wyjaśnić takie zachowanie tego urządzenia?

R1QOEFyzzK94e
Rys. a. Idealizacja karuzeli pionowej.
Źródło: Politechnika Warszawska, Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0.
Twoje cele

W tym materiale:

  • sformułujesz treść zasady zachowania momentu pędu,

  • zastosujesz zasadę zachowania momentu pędu w zadaniach rachunkowych,

  • wyjaśnisz zasadę działania karuzeli i innych podobnych układów.