Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Fo8aZKbB9od
Ilustracja przedstawia schemat składający się z połączonych ze sobą bloków. Jedna z linii jest rysowana markerem, który trzyma ręka.

David Hume: czym jest wiedza pewna?

Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Co robisz, kiedy musisz ocenić złożoną sytuację? Koncentrujesz się na tym, co pewne, pomijając mniej istotne aspekty sprawy? Dokładnie to samo starała się robić filozofia. Brzytwa Ockama i gilotyna Hume’a to metaforyczne określenia dążenia do prostoty wyjaśnień. Hume „odcinał się” od pojęć, których odpowiedników nie możemy poznać poprzez zmysły. Uznał, że zdania, które są w stanie powiedzieć coś pewnego o świecie, to zdania o faktach i o relacjach między ideami. Za nieprawdziwe uważał zdania o charakterze metafizycznym, odnoszące się do Boga lub nieśmiertelnej duszy, bo chociaż doświadczamy psychicznych stanów religijnych uniesień, nie jest nam dane bezpośrednie odczucie podmiotu tych wrażeń, czyli duchowej substancji.

Twoje cele
  • Poznasz pogląd Hume'a na temat wiedzy pewnej, tworzonej na bazie zdań o faktach i zdań o relacjach między ideami.

  • Porównasz gilotynę Hume'a z brzytwą Ockhama i określisz, w jaki sposób dążyli oni do uzyskania pewności wiedzy.

  • Dowiesz się, w jaki sposób Hume interpretował związek przyczynowo‑skutkowy.

  • Przeanalizujesz pogląd Hume'a negujący prawdziwość stwierdzeń o charakterze metafizycznym i możliwość poznania Boga.