Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RuuDghrR3tg62
Obraz przedstawia kobietę leżącą na łóżku. Górna część tułowia kobiety i jej ręce zwisają bezwładnie z łóżka. Kobieta ma zamknięte oczy.

Rozrachunek z poezją romantyczną w Nie‑Boskiej komedii Zygmunta Krasińskiego

Johann Heinrich Füssli, Nocna mara, 1781
Źródło: domena publiczna.

W epoce romantyzmu rozpowszechnione było przekonanie, że poezja i biografia jej twórcy powinny stanowić jedność. Zacierała się granica między sztuką a życiem realnym. We wstępie do pierwszej części Nie‑Boskiej komedii Zygmunt Krasiński zwraca uwagę, że poezja romantyczna może stwarzać pozory piękna, które nie jest potwierdzone biografią autora. Dostrzegając ten rozdźwięk, poeta sformułował znane do dziś powiedzenie: Przez ciebie płynie strumień piękności, ale ty nie jesteś pięknością. Rozrachunek z pełną fałszu i sztuczności poezją romantyczną jest głównym tematem pierwszej części utworu Krasińskiego, która nazywana jest również dramatem rodzinnym.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz głównego bohatera Nie‑Boskiej komedii jako poetę.

  • Uzasadnisz, dlaczego utwór Zygmunta Krasińskiego można określić jako dramat rodzinny.

  • Wyjaśnisz symbolikę utraty wzroku przez Orcia.

  • Opiszesz, jaka wizja poety i poezji wyłania się z pierwszej części Nie‑Boskiej komedii.