Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1UQAcSSF5J2Y
Zdjęcie przedstawia płytkę arduino uno podłączoną do płytki stykowej, na której znajduje się układ mikroczipu, następnie podłączony do silniczka w plastikowej obudowie.

Arduino – sterowanie silnikami elektrycznymi

Źródło: Contentplus.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.

Dotychczas zbudowanym przez nas układom wystarczało do działania napięcie 5 V; obciążenie prądowe źródła zasilania było bardzo małe. Używaliśmy jednak elementów pobierających niewielkie ilości energii (diody LED, wyświetlacze, czujniki itp.).

Chcąc zaprojektować i skonstruować na przykład poruszającego się robota, musimy zastosować silnik. Prąd o natężeniu 40 mA (a tyle może dostarczyć jeden pin płytki Arduino Uno) to dla silnika zdecydowanie za mało. W takiej sytuacji należy zastosować tranzystor, który pozwoli na użycie dodatkowego źródła zasilania.

Twoje cele
  • Poznasz możliwości tranzystora.

  • Dowiesz się, jak podłączyć większe obciążenia do płytki Arduino Uno.

  • Nauczysz się stosować mostek H do sterowania silnikami DC.