Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1LCtSyGFk344
Ilustracja przedstawia ułożone szare puzzle.

Czym są monady według Gottfrieda Wilhelma Leibniza?

Źródło: Pixabay, domena publiczna.
Gottfried Wilhelm Leibniz Monadologia

Muszą istnieć substancje proste, ponieważ istnieją złożone; rzecz złożona bowiem nie jest niczym innym tylko masą lub skupieniem pierwiastków prostych. Otóż tam, gdzie nie ma wcale części, nie ma ani rozciągłości, ani kształtu, ani możliwej podzielności. Takie monady są prawdziwymi atomami natury i jednym słowem, pierwiastkami rzeczy.

lei Źródło: Gottfried Wilhelm Leibniz, Monadologia, tłum. S. Cichowicz, Warszawa 1969.

Leibniz był jedną z najbarwniejszych postaci swego czasu. Interesował się nieomal wszystkimi dziedzinami wiedzy. Przyjaźnił się z wielkimi uczonymi, takimi jak Baruch Spinoza, ale miał też wpływ na władców Europy, bo to dzięki niemu Piotr Wielki założył w Petersburgu Akademię. Jego ogromny dorobek składa się z artykułów, rozpraw i notatek. Podstawową cechą jego filozofii jest przekonanie o istnieniu nieskończonej ilości działających monad, z których każda z osobna tworzy świat dla siebie. Monada to substancja prosta, pozbawiona części niepodzielnych, a mimo to zdolna do działania – tak ujmował ją w definicji Leibniz.

Twoje cele
  • Dowiesz się, czym jest monada.

  • Poznasz ideę Leibniza dotyczącą powszechnej i przedustawnej harmonii.

  • Poznasz  podstawy teorii poznania Leibniza.