Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RdG5aQHQhTWfv
Obraz przedstawia bal. Znajdują się na nim liczne osoby ubrane w uroczyste stroje. Sporo z nich tańczy. Po prawej stronie widoczna jest orkiestra. W oddali znajduje się park i zabudowania.

Krótkie rządy Henryka Walezego w Polsce

Gobelin przedstawiający bal wydany przez Katarzynę Medycejską w pałacu Tuileries w 1573 r. na cześć polskiego poselstwa. Polacy przybyli do Paryża, aby oficjalnie ogłosić decyzję sejmu o wyniesieniu na tron Rzeczypospolitej Henryka Walezego.
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Wiosną 1573 r. szlachta polsko‑litewska ściągnęła w okolice Warszawy, aby wybrać następcę zmarłego bezpotomnie Zygmunta Augusta. Działacz i pisarz polityczny Świętosław Orzelski odnotował: wypełnili całkiem miasto i przedmieścia, a co dzień wzrastał ich napływ, także rozsiedlili się namiotami po polach okolicznych, a gdy i tego było nie dość, przebyli Wisłę po moście […] i zajęli błoń, rozbijając na niej po większej części namioty. Dla wielu szlachciców podróż i kilkutygodniowy pobyt poza domem wiązały się z wydatkami nie do udźwignięcia. Nic zatem dziwnego, że chociaż była to elekcja viritim (każdy obywatel miał prawo do czynnego w niej uczestnictwa), ok. 20 proc. zgromadzonych wywodziło się z okolicznej szlachty mazowieckiej. Po przeciągających się obradach królem okrzyknięto francuskiego księcia Henryka Walezego.

R1BjWHCdpkttc1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia.  1572 rok, śmierć Zygmunta drugiego Augusta, ogłoszenie bezkrólewia.  Styczeń 1573 roku, uchwalenie przez sejm aktu konfederacji warszawskiej. Od kwietnia do maja 1573 roku, pierwsza wolna elekcja, wybranie Henryka Walezego na króla Polski.  Od kwietnia do maja 1573 roku, Ustanowienie na sejmie elekcyjnym artykułów henrykowskich i pacta conventa. Czerwiec 1574 roku, ucieczka Henryka Walezego do Francji.  1575 rok, ogłoszenie bezkrólewia, wybór Stefana Batorego na króla Polski.  1578 rok, powstanie Trybunału Koronnego.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Ustalisz, w jakich okolicznościach w Rzeczypospolitej zaprowadzono pokój religijny.

  • Wyjaśnisz, dlaczego Henryk Walezy uciekł z Polski.

  • Ocenisz, czy Walezjusza należy nazywać królem nieudolnym, czy też raczej niedocenionym.