Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RoHv1UlJkUYuE
Na ilustracji jest układ wydalniczy. Składa się z dwóch przewodów połączonych w dolnej części z pęcherzem moczowym, a w górnej każdy przewód prowadzi do jednej nerki, przypominającej kształtem ziarno fasoli. Nerki mają czerwonobrązową barwę.

Budowa i funkcje układu wydalniczego człowieka

Praca układu wydalniczego opiera się na filtracji płynów ustrojowych i usuwaniu związków zbędnych dla organizmu.
Źródło: Przedmiotowy model 3D został opracowany przez Englishsquare.pl Sp. z o.o. na podstawie materiału źródłowego zakupionego w ramach serwisu: www.turbosquid.com. Jakiekolwiek dalsze użycie tego modelu 3D podlega wszelkim ograniczeniom opisanym w licencji opublikowanej na przywołanej stronie internetowej., tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.

W wyniku licznych przemian metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka powstaje ogrom potrzebnych do życia związków. Jednocześnie w komórkach i tkankach tworzą się produkty przemiany materii, których gromadzenie uniemożliwiałoby przebieg procesów życiowych. Nadmiar tych substancji w organizmie może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu człowieka, dlatego muszą zostać z organizmu wydalone.

Twoje cele
  • Wykażesz współdziałanie układów i narządów w procesie wydalania.

  • Opiszesz elementy budowy układu wydalniczego i ich lokalizację w organizmie człowieka.

  • Wykażesz związek między budową i funkcją narządów układu wydalniczego.

  • Określisz funkcje nerki.

  • Uzasadnisz, że nefron jest podstawowym elementem strukturalnym i funkcjonalnym nerki.