Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1BbD0H5lPmmx
Zdjęcie przedstawia przekrojoną cytrynę.

Badanie właściwości fizycznych i chemicznych kwasów karboksylowych

Jednym ze składników cytryny jest kwas cytrynowy. Czy wiesz, że w przemyśle kwas ten jest produkowany poprzez fermentację cytrynową m. in. pleśni kropidlaka czarnego (Aspergillus niger spp.)?
Źródło: dostępny w internecie: www.pixabay.com, domena publiczna.

Wracasz do domu z rodzicami po dwutygodniowym wyjeździe wakacyjnym. Po otwarciu drzwi odczuwacie bardzo nieprzyjemny zapach potu. Rodzice próbują zapalić światło, ale okazuje się, że nie ma prądu. Korzystacie ze świecy (produkowana z kwasu karboksylowego – kwasu stearynowego), aby rozjaśnić ciemność w mieszkaniu. Szukacie źródła nieprzyjemnego zapachu i w końcu znajdujecie winowajcę. To kostka masła, którą zapomnieliście schować do lodówki, a ten charakterystyczny fetor to kwas masłowy. Oba wymienione kwasy należą do kwasów karboksylowych, z tym, że jeden z nich jest cieczą o nieprzyjemnym zapachu, a drugi ciałem stałym. Mimo tego, że należą do tej samej klasy związków, różnią się właściwościami fizycznymi. Badanie właściwości fizycznych i chemicznych pomaga zrozumieć naturę związku chemicznego oraz pozwala znaleźć im zastosowanie.

Twoje cele
  • Porównasz właściwości fizyczne i chemiczne kwasów karboksylowych.

  • Na podstawie budowy cząsteczki kwasu karboksylowego, zaproponujesz jego właściwości chemiczne i fizyczne.

  • Zaproponujesz doświadczenia chemiczne, za pomocą których zbadasz właściwości chemiczne i fizyczne wybranych kwasów karboksylowych.