Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1YWLFjgviHCf
Na ilustracji przedstawiony jest koralowiec. Ma kształt rozgałęzionego drzewa.

Rozmnażanie bezpłciowe zwierząt

Koralowce są przedstawicielami parzydełkowców, występującymi jedynie pod postacią polipa. Stułbia szara (Hydra oligactis), należąca do parzydełkowców, ze względu na swoje ogromne możliwości regeneracyjne od wielu lat stanowi obiekt badań naukowców jako organizm potencjalnie nieśmiertelny.
Źródło: Pixabay, domena publiczna.

Naukowcy odkryli, że ciała stułbi z rodzaju Hydra praktycznie się nie starzeją, a gdyby mogły przebywać w warunkach idealnych, żyłyby wiecznie. Jest to możliwe dzięki rozmnażaniu bezpłciowemu. Organizm stułbi tworzą przede wszystkim komórki macierzyste, które mają zdolność do ciągłych podziałów. Po przecięciu ciała stułbi na dwie części obumierające komórki wysyłają sygnał do komórek sąsiednich, stymulując je do odbudowy utraconych fragmentów ciała, w wyniku czego powstają dwa organizmy.

Fragmentacja i regeneracja nie jest jedyną formą rozmnażania bezpłciowego – może się ono odbywać również na drodze podziału, pączkowania, dzięki produkcji przetrwalników oraz w wyniku poliembrionii lub partenogenezy. Jest to częsta forma rozrodu wśród niższych zwierząt bezkręgowych: występuje m.in. u gąbek, parzydełkowców, szkarłupni, niektórych płazińców i pierścienic.

Twoje cele
  • Omówisz sposoby rozmnażania bezpłciowego zwierząt.

  • Wyjaśnisz sens biologiczny rozmnażania bezpłciowego zwierząt.

  • Wykażesz różnice między rozmnażaniem bezpłciowym i płciowym.