Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1PXZ7d0WBRYw
Zdjęcie przedstawia cztery osoby - jedną starszą kobietę i troje dzieci w różnym wieku. Kobieta i dzieci mają na głowach przepaski, na których zawieszone są kosze wypełnione bananami. Wychodzą z pomieszczenia, w którym składuje się owoce. Wszyscy są skromnie ubrani. Mają czarne włosy, śniadą cerę.

Problem pracy dzieci

Źródło: dostępny w internecie: Photo by Zeyn Afuang on Unsplash, domena publiczna.

Żyjąc w Europie, czyli wysoko rozwiniętym regionie świata, trudno nam sobie wyobrazić, że gdzieś na świecie kilku- i kilkunastoletnie dzieci mogą spędzać swoje dzieciństwo nie na beztroskiej zabawie lub nauce, ale na ciężkiej pracy w fabrykach, kopalniach czy na plantacjach. Wydawać by się mogło, że kwestia wyzysku małoletnich to dawno miniony problem czasów industrialnych, jednak stwierdzenie takie nie byłoby zgodne z prawdą. Nawet w chwili, kiedy czytasz ten tekst, wiele milionów dzieci pracuje, aby wspomóc finansowo swoje rodziny. Statystyki wskazują, że w 2002 roku nawet 200 milionów osób w wieku od 5 do 17 lat podejmowało się pracy zarobkowej. Liczba ta dowodzi tego, że praca dzieci to problem bardziej aktualny, niż byśmy sobie tego życzyli.

Twoje cele
  • Wskażesz regiony świata, gdzie problem pracy dzieci jest największy.

  • Wskażesz przyczyny i skutki pracy dzieci w aspekcie społecznym, ekonomicznym i zdrowotnym.

  • Wymienisz dokumenty i organizacje przeciwdziałające wyzyskowi dzieci.

  • Wyjaśnisz, dlaczego praca dzieci ma negatywny wpływ zarówno na nie same, jak i na gospodarkę państwa.