Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RywFX3TTLCsoA
Zdjęcie przedstawia fragment globusa.

Mierzenie odległości na powierzchni kuli

Źródło: dostępny w internecie: PIRO4D z Pixabay, domena publiczna.

Figury geometryczne składają się z punktów. Tam, gdzie geometria znajduje zastosowanie (na przykład przy tworzeniu map czy planów) punkty mogą reprezentować różne obiekty, na przykład miejscowości czy szczyty górskie. Ważne jest wówczas mierzenie odległości pomiędzy punktami.

Jednak oprócz map i planów posługujemy się też globusem, zwłaszcza gdy chcemy obserwować różne fragmenty kuli ziemskiej jednocześnie. Na globusie punkty też reprezentują różne obiekty geograficzne i dzieje się to na powierzchni kuli, a nie na płaszczyźnie.

Dalekie rejsy statków i loty samolotów również odbywają się w skali globalnej, a nie lokalnej, a więc na powierzchni sferycznej. Tak więc mierzenie odległości na sferze jest bardzo potrzebne.

Podczas tej lekcji zbadamy, czy odległości na płaszczyźnie i na sferze mierzymy tak samo. Materiał zawarty w tej lekcji jest materiałem wykraczającym poza podstawę programową, więc jeśli nie interesuje Cię ta tematyka, możesz po prostu lekcję pominąć.

Twoje cele
  • Przypomnisz sobie sposoby mierzenia odległości na płaszczyźnie.

  • Określisz sposoby mierzenia odległości na sferze.

  • Określisz jednostki odległości na sferze.

  • Porównasz sposoby mierzenia odległości na płaszczyźnie i na sferze.