Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
ROK0zRYPnyfqm
Zdjęcie przedstawia posąg, który przedstawia dwóch mężczyzn i jedną kobietę. Wszystkie postaci noszą strój wojskowy. Na środku stoi wysunięty do przodu mężczyzna z podniesioną prawą ręką, w lewej ręce trzyma książkę. Po jego lewej stronie stoi mężczyzna z karabinem. Po prawej stronie stoi kobieta.

Przywódcy współczesnych państw totalitarnych

Źródło: domena publiczna.

Przywódcy państw totalitarnych kojarzą nam się ze zbrodniarzami, którzy utrzymują się przy władzy jedynie dzięki likwidowaniu swoich politycznych przeciwników. Oczywiście, czytając o działaniach Hitlera, Stalina czy obserwując dzisiejsze działania Kim Dzong Una, trudno zaprzeczyć, że jest to jeden ze sposobów utrzymania władzy. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że w pierwszej kolejności likwidowani są współpracownicy lub konkurenci, którzy cieszą się dużą społeczną sympatią.

Przywódcy państw totalitarnych, a zwłaszcza ich twórcy, to osoby obdarzone dużą charyzmą, dzięki której udaje im się zdobyć władzę. Przyjrzyjmy się trzem przywódcom państw totalitarnych, którzy zdobyli władzę po II wojnie światowej i przez budowanie kultu własnej osoby rządzili trzema komunistycznymi państwami. Zwróćmy uwagę zarówno na ich osobiste cechy, które pozwoliły im zdobyć poparcie szerokich, niekoniecznie do końca świadomych grup społecznych, jak i na okoliczności, które pomogły im w zdobyciu władzy, i rządy, wydawałoby się, wbrew interesom społecznym.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz cechy charyzmatycznego przywódcy w państwie totalitarnym.

  • Wskażesz społeczno‑polityczne przyczyny sukcesu jednostki.

  • Przeanalizujesz znaczenie ruchów totalitarnych i kreowanie przez nie charyzmatycznych przywódców.