Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1ZhkyRAXiB9M
Ilustracja przedstawia malowidła na skale. To odciski ludzkich dłoni.

Przeszłość i przyszłość człowieka

Malowidła dłoni, postaci i zwierząt, powstałe 9–13 tysięcy lat temu, odnalezione w jaskini w prowincji Santa Cruz w Argentynie.
Źródło: Mariano, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Dość powszechny jest pogląd, że człowieka, jako istotę wyjątkową, dzieli od pozostałych zwierząt przepaść biologiczna. Wydaje się, że jesteśmy skrajnie odmienni i protekcjonalnie spoglądamy na naszych „braci mniejszych”. Tak naprawdę jednak − w świetle najnowszych badań − przepaść ta okazuje się niewielką szczeliną, która w stosunku do najbliższych nam szympansów sprowadza się do zaledwie 1,2 proc. różnicy genetycznej. Tak niewielkiemu odsetkowi zawdzięczamy jednak loty w kosmos, telewizję satelitarną, komputery i telefony komórkowe. Osiągnięcie niewielkiej, a równocześnie tak zasadniczej różnicy, wymagało kilku milionów lat odrębnej ewolucji, czyli antropogenezy.

Twoje cele
  • Dowiesz się, gdzie są korzenie cywilizacji ludzkiej.

  • Scharakteryzujesz znaczenie zmian klimatu dla ewolucji człowieka.

  • Przeanalizujesz kolejne etapy antropogenezy.