Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Rg7XzwmfL388A
Ilustracja przedstawia komórkę jajową. Jest okrągła, otoczona licznymi wypustkami.

Przebieg oogenezy i budowa komórki jajowej człowieka

Oogeneza to proces powstawania i dojrzewania gamet żeńskich – komórek jajowych. Rozpoczyna się już w drugim miesiącu życia płodowego dziewczynki. Ostateczne dojrzewanie komórki jajowej zachodzi zwykle po wniknięciu do niej plemnika.
Źródło: Henry Vandyke Carter i Henry Gray, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Czy wiesz, że komórka jajowa, osiągająca wielkość ziarna piasku (ok. 0,12 mm średnicy), to największa z komórek w ciele człowieka? Jest 4‑krotnie większa od komórek skóry i aż 20‑krotnie od plemnika. Proces jej powstawania i dojrzewania, czyli oogeneza, rozpoczyna się już w drugim miesiącu życia płodowego dziewczynki. W momencie jej urodzenia w każdym z jajników obecnych jest ok. 2 mln przyszłych komórek rozrodczych, jednak podczas całego życia kobiety uwalnianych jest tylko ok. 450 dojrzałych komórek jajowych. Z każdym cyklem miesiączkowym ich liczba maleje.

Twoje cele
  • Omówisz przebieg oogenezy.

  • Przedstawisz budowę komórki jajowej.