Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RHA3vWCpOksMH
Czarno-białe zdjęcie przedstawia tory kolejowe, na końcu których znajduje się murowany budynek z bramą po środku oraz wieżyczką z oknami i spadzistym dachem. Po lewej stoją dwie drewniane strażnice, a po prawej jest ścieżka, po której idą grupy ludzi.

U nas w Auschwitzu Tadeusza Borowskiego. Obraz rzeczywistości obozowej

Oświęcim – dawny obóz koncentracyjny „Auschwitz‑Birkenau
Źródło: Spitfire303, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.

Na terenie obozu zagłady Auschwitz stały baraki, krematoria, komory gazowe. Był plac apelowy, gdzie odbywały się pokazowe egzekucje, ale także boisko do gry w piłkę nożną, biblioteka i sala koncertowa. W miejscu, gdzie ludzie byli mordowani i wyniszczani, odbywały się zawody sportowe i słychać było muzykę. Opowiadania Tadeusza Borowskiego ukazują rutynizację ludobójstwa i potworne oszustwo obozowej rzeczywistości. Sens tej prozy - pozornie pozbawionej ocen moralnych – ujawnia się w samym opisie miejsc i sytuacji, w zderzeniu faktów i zachowań.

Twoje cele
  • Scharakteryzujesz formę gatunkową i narratora opowiadania U nasAuschwitzu.

  • Określisz sposób konstrukcji opisów obozowej rzeczywistości.

  • Wyjaśnisz, na czym polega behawioryzm w prozie Tadeusza Borowskiego.

  • Przeanalizujesz opisane przez Borowskiego oszustwo obozu zagłady i mechanizm ludobójstwa.

  • Ustosunkujesz się do wypowiedzi narratora‑bohatera na tematy kultury i cywilizacji Zachodu.