Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RKhDu6cTqBp0I
Ilustracja przedstawia proklamację trzeciej Rzeszy. W ciasnym półokręgu stoją mężczyźni. Są ubrani w czarne lub białe mundury z żółtym pasem biegnącym przez ramię. Ci stojący z prawej strony wyciągają w górę szable. W tle są okna pomieszczenia.

Europa Bismarcka – system sojuszy

Proklamacja II Rzeszy w Wersalu.
Źródło: Anton von Werner, Museen Nord / Bismarck Museum, Wikimedia Commons, domena publiczna.

Od wojny francusko‑pruskiej z lat 1870–1871 do I wojny światowej w Europie (z wyjątkiem Bałkanów) panował pokój. Ponad 40 lat bez wojen to zjawisko niespotykane dotąd w dziejach naszego kontynentu. Dla świata był to okres dominacji Europejczyków nad mieszkańcami innych kontynentów. Poza państwami europejskimi do pozycji mocarstwa światowego zaczęły aspirować jeszcze Stany Zjednoczone i Japonia. Rywalizacja między mocarstwami była coraz silniejsza, a narastające napięcia doprowadziły do wytworzenia się układu międzypaństwowych sojuszy.

Rlc4ELLlIHzNh1
Linia chronologiczna przedstawia okres od 1862 do 1918 roku. W 1862 roku miało miejsce przyjęcie urzędu kanclerza Prus przez Ottona von Bismarcka. Od 1870 do 1871 roku wojna Francji i Prus i powstanie Cesarstwa Niemieckiego. W 1879 roku podpisanie porozumienia przez Niemcy i Austro‑Węgry. W 1881 roku zabójstwo cara Rosji Aleksandra drugiego. W 1882 roku dołączenie do porozumienia Włoch i powstanie trójprzymierza. W 1887 roku podpisanie układu przez Niemcy i Rosję. W 1904 roku podpisanie porozumienia przez Francję i Wielką Brytanię czyli entente cordiale. Od 1914 do 1918 roku pierwsza wojna światowa.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Wyjaśnisz, jakie warunki decydowały w Europie końca XIX w. o formowaniu się sojuszy.

  • Scharakteryzujesz trójprzymierze i trójporozumienie.

  • Opiszesz mapę polityczną Europy pod koniec XIX wieku.