Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R15rnrDn09a7S
Ilustracja przedstawia podział na grupy krwi w układzie AB0 oraz układzie Rh. W dwóch rzędach, w czerwonych kropelkach znajdują się literowe oznaczenia grup krwi, od lewej do prawej A, B, AB oraz 0. Oprócz tego w prawym górnym rogu kropel w rzędzie górnym znajduje się plus, natomiast w prawym górnym rogu kropel w rzędzie dolnym znajduje się minus.

Konflikt serologiczny

W układzie grupowym krwi Rh wyróżnia się dwie grupy krwi: Rh+ i Rh-. O osobie, która ma grupę Rh+ mówi się, że jest Rh pozytywna, a osobie z grupą Rh-, że jest Rh negatywna.
Źródło: pixabay.com, domena publiczna.

Konflikt serologiczny jest szczególnym przypadkiem niezgodności grup krwi, który może wystąpić pomiędzy ciężarną matką a rozwijającym się płodem. Może również być efektem niepoprawnie wykonanej transfuzji krwi u osób niespokrewnionych. Powstaje wtedy, gdy dochodzi do zmieszania krwi osób Rh pozytywnych z krwią osób Rh negatywnych. Konflikt serologiczny to stan potencjalnie groźny dla zdrowia, a nawet życia.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz istotę konfliktu serologicznego.

  • Opiszesz przebieg matczyno‑płodowego konfliktu serologicznego.

  • Uzasadnisz konieczność podawania przeciwciał anty D, kobiecie z grupą krwi Rh-, która planuje kolejną ciążę.