Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby udostępnić materiał Dodaj całą stronę do teczki
R1OaAn6nRzG6p
Zdjęcie przedstawia salę obrad w kłodzkim Ratuszu. Znajduje się w niej stół prezydialny i ustawione w kształcie litery U stoły z krzesłami. Na ścianach sali widoczne są dużych rozmiarów herby.

Samorząd i jego funkcje

Pokój w kłodzkim ratuszu.
Źródło: Jacek Halicki, licencja: CC BY-SA 3.0.

Funkcjonowanie samorządu na terenie państwa można uznać za wskaźnik poziomu demokracji w tym kraju. Im więcej form samorządu występuje na terenie państwa, tym wyższy poziom demokratyzacji życia. Obywatele dzięki temu mogą w znacznym stopniu partycypować w życiu politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturalnym państwa oraz jego organów, mając świadomość, że wpływają na podejmowane decyzje. Dlatego istotne jest, by od najmłodszych lat przygotowywać dzieci i młodzież do aktywnego uczestnictwa w szeroko rozumianym samorządzie. Każdy z nas jest elementem jakiegoś samorządu. Tylko od nas zależy, czy zaangażujemy się w jego funkcjonowanie, czy też pozwolimy, by inni robili to za nas.

Twoje cele
  • Wyjaśnisz, czym jest samorządność i samorząd.

  • Scharakteryzujesz pojęcie samorządu specjalnego.

  • Wskażesz rolę samorządu terytorialnego.

  • Przeanalizujesz funkcjonowanie samorządu gospodarczego.

  • Omówisz funkcje samorządu zawodowego.

  • Zdefiniujesz, czym jest samorząd wyznaniowy.

Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida