Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1UGcAiw8qst4
Ilustracja przedstawia wysoką salę z lustrami na ścianie. W sali są zgromadzeni mężczyźni w mundurach. Po lewej stronie na podwyższeniu stoją mężczyźni w mundurach przepasanych żółtymi szarfami. Mężczyźni po prawej stronie wiwatują z wyciągniętymi ku górze szablami.

Zjednoczenie Niemiec w XIX w.

Proklamacja Cesarstwa Niemieckiego w Wersalu.
Źródło: wikipedia.org, domena publiczna.

Klęska parlamentu frankfurckiego przekreśliła szanse na oddolne zjednoczenie Niemiec. Liberałami gardził też premier Prus Otto von Bismarck, który w początkach swych rządów toczył z nimi utarczki w parlamencie pruskim. Nie przeszkodziło mu to jednak zaproponować im taktycznego sojuszu, by zwalczać tych konserwatystów, którzy nie mogli wyzwolić się z myślenia w kategoriach porządku wiedeńskiego i sprzeciwiali się zaognianiu stosunków z Austrią.

RyurInUOhaJJw1
Linia chronologiczna. 1815: kongres wiedeński. 1834: założenie przez Prusy Związku Celnego. 1863: przyłączenie Szlezwiku do Danii. 1864: rozpoczęcie wojny Prus i Austrii z Danią. 1866: wojna prusko‑austriacka. 1867–1868: przekształcenie państwa austriackiego w monarchię austro‑węgierską. 1871: odrodzenie Rzeszy Niemieckiej. 1914: zamordowanie arcyksięcia Franciszka Habsburga, rozpoczęcie I wojny światowej.
Źródło: Contentplus.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz, jak doszło do zjednoczenia Niemiec w XIX w.

  • Scharakteryzujesz, jakie reguły gry politycznej obowiązywały w drugiej połowie XIX w.

  • Wyjaśnisz, w jaki sposób depesza wysłana z uzdrowiska rozpętała wojnę francusko‑pruską.