Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1Ol6NBBzvCKH
Zdjęcie okładkowe (poglądowe). Zdjęcie przedstawia fragment karuzeli łańcuchowej (wesołe miasteczko). Na tle zdjęcia umieszczono tytuł "W jaki sposób opisać ruch ciał w układach inercjalnych i nieinercjalnych?".

W jaki sposób opisać ruch ciał w układach inercjalnych i nieinercjalnych?

Źródło: dostępny w internecie: https://pixabay.com/pl/photos/kettenkarusell-karuzela-oktoberfest-4500762/ [dostęp 20.08.2022], domena publiczna.

Czy to nie ciekawe?

W układach nieinercjalnych (poruszających się z przyspieszeniem względem dowolnego układu inercjalnego) do opisu ruchu wygodnie jest stosować pojęcie siły bezwładności. Siła ta nie pojawia się w układach inercjalnych. Wydawać by się zatem mogło, że opis ruchu w układzie nieinercjalnym będzie trudniejszy - właśnie ze względu na dodatkową siłę bezwładności. Czy tak jest w istocie? Sprawdzimy to w tym e‑materiale!

Twoje cele
  • wskażesz różnice w opisie ruchu pomiędzy układami inercjalnymi i nieinercjalnymi,

  • poznasz i zinterpretujesz wzór opisujący siłę bezwładności,

  • uzasadnisz celowość wykorzystania siły bezwładności do opisu ruchu,

  • zastosujesz opis zawierający siły bezwładności.