Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
RALY6RC0eNp0j
Ilustracja przedstawia mężczyznę w średnim wieku, jadącego na koniu. Mężczyzna ma siwe włosy zaczesane do tyłu, odsłaniające wysokie czoło, pociągłą twarz i długie wąsy. Ubrany jst w płaszcz z szerokim, wykładanym kołnierzem z futra. W prawym ręku trzyma szablę, a w lewym uzdę końską. Koń ma ozdobne ogłowie, które przystrojone jest miedzy uszami zwierzęcia piórami. W tle, za jeźdźcem, skapani w tumanach kurzu bądź w obłokach jadą żołnierze ze sztandarami.

„Lew Lechistanu”. Początek rządów Jana III Sobieskiego

Romeyn de Hooghe, Gloryfikacja Jana Sobieskiego na tle bitwy chocimskiej, 1674 r.
Źródło: Cyfrowe Muzeum Narodowe, domena publiczna.

Gdy 10 listopada 1673 r. umarł król Michał Korybut Wiśniowiecki, Rzeczpospolita znajdowała się w stanie wojny z Turcją. Dzień po śmierci władcy wojska dowodzone przez hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego, zwanego przez wroga lwem Lechistanu, odniosły zwycięstwo pod Chocimiem. Chociaż sukces ten nie zmienił przebiegu konfliktu, to potwierdził wybitne umiejętności głównodowodzącego, co miało znaczący wpływ na decyzję szlachty o jego wyborze na nowego króla Rzeczypospolitej.

Rx83GFVxf70xP1
Linia chronologiczna przedstawia następujące wydarzenia przypadające na okres wojen polsko-tureckich w latach 1672-1676. 1672 Pokój w Buczaczu. 1673 Śmierć króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego. 11 listopada 1673 Bitwa pod Chocimiem. 1674 Wybranie Jana trzeciego Sobieskiego na króla Rzeczypospolitej. 1675 Podpisanie traktatu sojuszniczego z Francją. 2 lutego 1676 Oficjalna koronacja Jana trzeciego Sobieskiego w Krakowie na Wawelu. Czerwiec 1683 Podpisanie układu polsko-węgierskiego. 29 września - 14 października 1676 Bitwa pod Żurawnem.
Źródło: Contentplus.sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Twoje cele
  • Opiszesz problemy, z jakimi borykał się Jan III Sobieski na początku swoich rządów.

  • Sprawdzisz, w jaki sposób sztuka służyła kreowaniu wizerunku władcy.

  • Wyjaśnisz, dlaczego wraz z upływem czasu Jan III Sobieski tracił na popularności wśród szlachty.