W „Informacjach dla podróżujących” na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych o Afganistanie przeczytamy:
Informacja dla podróżujących. AfganistanMinisterstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Afganistanu, w tym do stolicy, Kabulu. Obywatele polscy przebywający w Afganistanie powinni go niezwłocznie opuścić.
Na znacznej części terytorium Afganistanu trwa konflikt zbrojny. Regularnie dochodzi do ataków terrorystycznych, występuje też bardzo wysokie zagrożenie porwaniami.
Cudzoziemcy w Afganistanie muszą się liczyć z częstymi kontrolami, a nawet i zatrzymaniami, co w niektórych przypadkach skutkować może długotrwałym pobytem w areszcie do czasu wyjaśnienia sprawy.
Na dużych obszarach kraju, zwłaszcza poza miastami, występują pozostałości po działaniach wojennych (miny, niewypały itp.).
Wielu Afganistan jawi się jako państwo tyleż niebezpieczne, co odległe. Często poza świadomością polskiej obecności militarnej w tym kraju, niewiele więcej o nim wiemy. Wkrótce miną dwie dekady, odkąd polskie oddziały zaangażowane są w działania na terytorium Afganistanu. Co wiesz o tym azjatyckim kraju, w którym walczą polscy żołnierze? Czy potrafisz zrozumieć jego złożoną historię i współczesną sytuację międzynarodową?
Przeanalizujesz główne źródła konfliktów na terytorium Afganistanu.
Scharakteryzujesz najważniejsze konflikty zbrojne w historii Afganistanu.
Rozważysz możliwości wprowadzenia pokoju w Afganistanie.