Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1GjmzvLOCveC
Ilustracja przedstawia krajobraz. Ukazany jest widok na pełną drzew i pól okolicę. W oddali znajduje się masyw górski. Po prawej stronie ilustracji są zabudowania małego miasteczka. Góruje nad nimi duża budowla. Być może to zamek lub zabudowania klasztorne.

Los człowieka w pieśniach Horacego

Camille Saglio, Miasteczko Castellana i góra Sorakte, 1866
Źródło: Wikimedia Commons, domena publiczna.

Horacy  ‒ rzymski poeta, który tworzył w ostatnich dziesięcioleciach przed naszą erą  ‒ uważany jest za mistrza łacińskiej liryki i satyry. Od utworów patriotycznych przechodził do pieśni erotycznych. Przesłania polityczne łączył z treściami filozoficznymi. Moralizował i bawił. Wyrażał zachwyt nad światem i troskę o los człowieka. Inspirowały go antyczne filozofie życia: epikureizm, głoszący, że celem życia ludzkiego jest dążenie do szczęścia, a także stoicyzm, z jego słynną „zasadą złotego środka”. Od Carpe diem do Non omnis moriar – słowa Horacego opisywały kondycję człowieka, sławiły radość życia i zmuszały do refleksji nad jego sensem.

Twoje cele
  • Określisz podmiot liryczny w wybranych utworach Horacego.

  • Scharakteryzujesz adresatów wybranych dzieł Horacego.

  • Wyjaśnisz funkcję środków stylistycznych użytych w wybranych utworach Horacego.

  • Wykażesz obecność elementów filozofii epikurejskiej i stoickiej w pieśni Do Taliarcha Horacego.